Stručni rada: Rad po mjeri čovjeka kao prevencija kršenja osnovnih ljudskih prava

Rad po mjeri čovjeka kao prevencija kršenja osnovnih ljudskih prava

 

Zemlje balkanske regije bilježe ubrzani pad kvalitete radnih mjesta, degradaciju radničkih prava[1] i demografsku krizu uz porast siromaštva, destruktivnih oblika ponašanja kao što je nasilje u porodici i generalno nasilje u kulturi. Naša društva, pa tako i bosankohercegovačko temeljito je satkano kroz narative materijalističke kulture dojene pak od neliberalnog tržišta koji za fokus održava premisu Kupujem, dakle jesam[2]. Bosna i Hercegovina jeste društvo koje se prema sociološkim tumačenjima često opisuje kao društvo u tranziciji, siromašno društvo, postkonflikno i/ili društvo sa tendencijama retrogradizacije kulture.

Pričati o osnovnim ljudskim pravima, prava na život, sigurnost, obrazovanje, također uključuje i pravo na rad[3]. Veliki su prijepori kako i na koji način obezbijediti jednak položaj Bosne i Hercegovine po pitanju radničkih prava u odnosu na zemlje evropske zajednice. Iako je BiH imala zdrave temelje po pitanju rada i radničkih prava današnja istraživanja pokazuju veoma poražavajuće stanje[4].

[1] Ugovor o radu zaključuje se u pismenoj formi i može biti zaključen na određeno ili neodređeno vrijeme. Ugovor o radu na određeno vrijeme ne može se zaključiti na period duži od dvije godine.

Ugovor o radu može se zaključiti na određeno vrijeme u slučajevima (Zakon o radu Federacije Bosne i Hercegovine):

sezonskih poslova,zamjene privremeno odsutnog zaposlenika, rada na određenom projektu, privremenog povećanja obima poslova, i drugim slučajevima utvrđenim kolektivnim ugovor. https://anwalt-bih.de/sta-je-ugovor-o-radu/ posjećeno 3.03.2024.g.

[2] Barbara Kruger, konceptualno djelo Kupujem, dakle jesam

[3] Aneks 6 Ustava BiH odnosi se na Sporazum o ljudskim pravima, kojim se svim osobama na području Bih osigurava najviši nivo međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda, uključujući i prava i slobode osigurane Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te njenim Protokolima, kao i drugim međunarodnim sporazumima koji su posebno navedeni u Dodatku ovog Aneksa. Ta prava i slobode uključuju: pravo na život; pravo na nepodvrgavanje mučenju, nehumanom ili ponižavajućem postupku ili kazni;pravo osobe da ne bude držana u ropstvu ili podčinjenosti ili da obavlja prisilni ili obavezni rad; pravo na slobodu i sigurnost ličnosti; pravo na pošteno suđenje u građanskim i krivičnim predmetima, te druga prava u vezi sa krivičnim postupcima; pravo na privatni i porodični život, nepovredivost doma i korespondencije; slobodu mišljenja, savjesti i vjere; slobodu izražavanja; slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruživanja sa drugima; pravo na zaključenje braka te osnivanje obitelji; pravo na imovinu; pravo na obrazovanje; pravo na slobodu kretanja i stanovanja. https://www.mvp.gov.ba/vanjska_politika_bih/multilateralni_odnosi/ljudska_prava_u_bih/?id=164 posjećeno 4.03.2024. g.

[4] „Pravo na rad i slobodu rada je pravo koje je zagarantovano Ustavom Federacije BiH, a njegovo ostvarivanje je detaljnije regulisano Zakonom i kolektivnim ugovorima, bilo da su u pitanju opšti, granski ili pojedinačni. Radni odnos je ugovorni odnos koji nastaje, traje i prestaje po volji ugovornih strana, radnika i poslodavca, a specifičnost ovog odnosa jeste i to da se na njega istovrmeno primjenjuju i zakonske odredbe kojih semoraju pridržavati kako radnik tako i poslodavac.“ https://advokatskafirmasajic.com/pdf/radno-pravo-Federacije-BiH.pdf posjećeno 4.03.2023.g

Stručni rad se može preuzeti na linku Rad po mjeri čovjeka kao prevencija kršenja osnovnih ljudskih prava

 

Related Posts