Rad po mjeri čovjeka kao prevencija kršenja osnovnih ljudskih prava
Zemlje balkanske regije bilježe ubrzani pad kvalitete radnih mjesta, degradaciju radničkih prava[1] i demografsku krizu uz porast siromaštva, destruktivnih oblika ponašanja kao što je nasilje u porodici i generalno nasilje u kulturi. Naša društva, pa tako i bosankohercegovačko temeljito je satkano kroz narative materijalističke kulture dojene pak od neliberalnog tržišta koji za fokus održava premisu Kupujem, dakle jesam[2]. Bosna i Hercegovina jeste društvo koje se prema sociološkim tumačenjima često opisuje kao društvo u tranziciji, siromašno društvo, postkonflikno i/ili društvo sa tendencijama retrogradizacije kulture.
Pričati o osnovnim ljudskim pravima, prava na život, sigurnost, obrazovanje, također uključuje i pravo na rad[3]. Veliki su prijepori kako i na koji način obezbijediti jednak položaj Bosne i Hercegovine po pitanju radničkih prava u odnosu na zemlje evropske zajednice. Iako je BiH imala zdrave temelje po pitanju rada i radničkih prava današnja istraživanja pokazuju veoma poražavajuće stanje[4].
[1] Ugovor o radu zaključuje se u pismenoj formi i može biti zaključen na određeno ili neodređeno vrijeme. Ugovor o radu na određeno vrijeme ne može se zaključiti na period duži od dvije godine.
Ugovor o radu može se zaključiti na određeno vrijeme u slučajevima (Zakon o radu Federacije Bosne i Hercegovine):
sezonskih poslova,zamjene privremeno odsutnog zaposlenika, rada na određenom projektu, privremenog povećanja obima poslova, i drugim slučajevima utvrđenim kolektivnim ugovor. https://anwalt-bih.de/sta-je-ugovor-o-radu/ posjećeno 3.03.2024.g.
[2] Barbara Kruger, konceptualno djelo Kupujem, dakle jesam
[3] Aneks 6 Ustava BiH odnosi se na Sporazum o ljudskim pravima, kojim se svim osobama na području Bih osigurava najviši nivo međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda, uključujući i prava i slobode osigurane Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te njenim Protokolima, kao i drugim međunarodnim sporazumima koji su posebno navedeni u Dodatku ovog Aneksa. Ta prava i slobode uključuju: pravo na život; pravo na nepodvrgavanje mučenju, nehumanom ili ponižavajućem postupku ili kazni;pravo osobe da ne bude držana u ropstvu ili podčinjenosti ili da obavlja prisilni ili obavezni rad; pravo na slobodu i sigurnost ličnosti; pravo na pošteno suđenje u građanskim i krivičnim predmetima, te druga prava u vezi sa krivičnim postupcima; pravo na privatni i porodični život, nepovredivost doma i korespondencije; slobodu mišljenja, savjesti i vjere; slobodu izražavanja; slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruživanja sa drugima; pravo na zaključenje braka te osnivanje obitelji; pravo na imovinu; pravo na obrazovanje; pravo na slobodu kretanja i stanovanja. https://www.mvp.gov.ba/vanjska_politika_bih/multilateralni_odnosi/ljudska_prava_u_bih/?id=164 posjećeno 4.03.2024. g.
[4] „Pravo na rad i slobodu rada je pravo koje je zagarantovano Ustavom Federacije BiH, a njegovo ostvarivanje je detaljnije regulisano Zakonom i kolektivnim ugovorima, bilo da su u pitanju opšti, granski ili pojedinačni. Radni odnos je ugovorni odnos koji nastaje, traje i prestaje po volji ugovornih strana, radnika i poslodavca, a specifičnost ovog odnosa jeste i to da se na njega istovrmeno primjenjuju i zakonske odredbe kojih semoraju pridržavati kako radnik tako i poslodavac.“ https://advokatskafirmasajic.com/pdf/radno-pravo-Federacije-BiH.pdf posjećeno 4.03.2023.g
Stručni rad se može preuzeti na linku Rad po mjeri čovjeka kao prevencija kršenja osnovnih ljudskih prava