Projekat “Unapređenje pravne i društvene matrice za sprječavanje femicida i rodno zasnovanog nasilja u Bosni i Hercegovini” (Zaustavimo femicid) zajednički realizuju Udruženje “Ja bih u EU” iz Sarajeva i Udruženje za edukaciju i razvoj “Dignitet” iz Mostara. Ovaj trogodišnji projekat traje od januara 2023. do decembra 2025. godine i finansira ga Evropska unija, uz sufinansiranje Ekumenske inicijative žena iz Hrvatske. Cilj projekta je unaprijediti zaštitu žena i djevojaka od nasilja, podići svijest o rodno zasnovanom nasilju, te ojačati pravne i društvene mehanizme za sprječavanje femicida.
Glavne aktivnosti projekta uključuju:
Kreiranje Digitalne klinike: Digitalna klinika je inovativna online platforma koja će služiti kao središte za informisanje, edukaciju i podršku u oblasti prevencije rodno zasnovanog nasilja i femicida. Klinika će sadržavati biblioteku edukativnih modula, stručne časove, priče žrtava, relevantne dokumente i resurse koji će biti dostupni javnosti. Sadržaj će biti prilagođen različitim ciljnim grupama, uključujući žene, muškarce, edukatore, socijalne radnike, pravne stručnjake, studente i aktiviste. Klinika će također omogućiti siguran pristup zaštićen lozinkom za konsultacije s advokatima i psiholozima za one koji traže pravnu i psihološku podršku.
Edukacija i podrška ženama u ruralnim područjima: Radionice će se održavati u različitim dijelovima Bosne i Hercegovine, s posebnim fokusom na ruralne sredine poput Hercegovine (Stolac, Nevesinje, Široki Brijeg, Trebinje, Bileća), te regije Tuzle, Bihaća, Sarajeva i Banjaluke. Edukacija će obuhvatiti teme kao što su razumijevanje uzroka i posljedica nasilja, feminizam i ženski aktivizam, te femicid kao ekstremni oblik rodno zasnovanog nasilja. Cilj je osnažiti žene i djevojke da postanu edukatorke u svojim zajednicama, kako bi se širilo znanje i podržavalo aktivno suzbijanje nasilja.
Razvoj smjernica i preporuka za prevenciju femicida i nasilja: Kroz saradnju s organizacijama civilnog društva, institucijama, medijima i aktivistima, projekat radi na kreiranju smjernica i politika za prevenciju rodno zasnovanog nasilja i femicida. Aktivnosti uključuju analize javnih politika, razvijanje preporuka za zakonodavstvo i zagovaranje sistemskih promjena koje će unaprijediti zaštitu žena.
Osnaživanje aktivističke mreže: Cilj je ojačati mrežu organizacija civilnog društva i aktivistkinja širom Bosne i Hercegovine, posebno u manjim, ruralnim i marginalizovanim zajednicama. U projektu učestvuje niz partnerskih organizacija, uključujući Udruženje žena Seka iz Goražda, NERA iz Konjica i još 24 organizacije iz cijele zemlje. Osnaživanje aktivistkinja u lokalnim zajednicama i povezivanje kroz digitalne platforme doprinijet će trajnim promjenama u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.
Rad sa mladima: Digitalna klinika će se koristiti i za edukaciju mladih putem radionica i edukativnih modula, s ciljem da se poveća znanje o prevenciji nasilja među djevojkama, ali i dječacima. Planirano je da se edukuje najmanje 200 žena i djevojaka, te 100 dječaka i muškaraca. Kroz saradnju sa školama, fakultetima i socijalnim službama, mladi će imati priliku da se upoznaju sa alatima za prevenciju nasilja i razviju praktične vještine za zagovaranje i aktivno učestvovanje u lokalnim zajednicama.
Podizanje svijesti putem medija i društvenih mreža: Informacije o aktivnostima i uslugama Digitalne klinike bit će distribuirane putem medija i društvenih mreža, s ciljem da se što više osoba informiše i uključi u aktivnosti. Medijska kampanja će naglasiti važnost prevencije nasilja, ženska prava i načine kako prijaviti nasilje.
Digitalna klinika https://www.digitalnaklinika.ba/ će biti dugoročna platforma koja ne samo da će educirati i pružati podršku, već će služiti i kao arhiva znanja i resursa za stručnjake, aktiviste i sve zainteresovane za sprječavanje femicida i rodno zasnovanog nasilja.