Ciljevi našeg udruženja usmjereni su ka zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, obrazovanju, podršci i razvoju ličnosti djece te zaštiti i očuvanje porodice.
Edukacijom, savjetodavnim djelovanjem, istraživačkim radom, informisanjem i podizanje svijesti pjedinca i javnosti, realizovati ćemo programske ciljeve Udruženja koji su usmjereni ka zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, obrazovanju, podršci i razvoju ličnosti djece te zaštiti i očuvanje porodice.
Udruženje “Dignitet” osnovano je od strane aktivistica s područja BiH. Udruženje je usmjereno prema zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, obrazovanju, podršci i razvoju ličnosti djece te zaštiti i očuvanje porodice.
“Dignitet” je upisan u Registar udruženja Ministarstva pravde BiH dana 22.07.2020. godine.
Tim Digniteta je sastavljen od socijalnih radnika, psihologa, pedagoga, sociologa, ekonomista, pravnika i drugih profesionalaca koji svojim djelovanjem kroz Udruženje imaju za cilj, sa vladinim, nevladinim i poslovnim sektorom, kroz edukaciju, informisanje i podizanje svijesti javnosti, realizirati programske ciljeve Udruženja, a koji su u najvećoj mjeri usmjereni ka zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, obrazovanju, podršci i razvoju ličnosti djece te zaštiti i očuvanje porodice.
Ponosni smo na činjenicu da su naši korisnici prepoznali naš rad i to dokazuju dolazeći u velikom broju na prezentacije naših projekata i prateći sve naše aktivnosti.
Dignitet je hercegovačka organizacija civilnog društva osnovana 2020., kao rezultat nastojanja okupljenih aktivistica da odgovore na izazove društvene stagnacije i degradacije, i da rekreiraju novu snagu unutar civilnog društva koja će svojim primjerom i vrijednostima koje njeguje predstavljati uzor za druge.
Zašto naziv “Dignitet”? Organizacija je osnovana kao iskaz konstruktivnog revolta prema osjećaju ugroženog građanskog digniteta, te odlučile da pristupe procesu rehabilitacije individualnog i društvenog dostojanstva.
Dignitet djeluje u pravcu ostvarivanja svojih ciljeva kroz različite vrste programa, prvenstveno kroz podršku izgradnji individualnih kapaciteta građanstva, psihosocijalnu i emancipacijsku podršku, javno zagovaranje za sistemske promjene i unaprijeđenje kvalitete javnih usluga u svim društvenim segmentima, tematsko umrežavanje, podršku razvoju kapaciteta civilnog sektora, uz snažan fokus na ženska prava i antikorupcijski aktivizam.