Modul 11: Trgovina ljudima u BiH

U videu, magistrica kriminalistike Samira Hunček govori o pojavi trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini, objašnjavajući najčešće oblike i načine na koje se manifestiraju širom zemlje. U BiH, žrtve najčešće bivaju izložene radnoj i seksualnoj eksploataciji, prisilnom prosjačenju, prisilnim brakovima, nelegalnom usvajanju, pa čak i trgovini organima. Zemlja je prepoznata kao porijeklo, tranzit i odredište za žrtve, što ukazuje na ozbiljan problem.
Samira također govori o postojećim strategijama i programima podrške žrtvama trgovine ljudima te naglašava kako građani i institucije mogu pomoći u prepoznavanju i pružanju pomoći žrtvama. Procesi rehabilitacije, resocijalizacije i reintegracije zahtijevaju sveobuhvatan pristup i suočavaju se s mnogim izazovima.
Na kraju, Samira šalje poruku podrške žrtvama, pozivajući ih da potraže pomoć, dok apelira na institucije i građane BiH da se aktivno uključe u borbu protiv ove teške kriminalne aktivnosti. Trgovina ljudima najčešće pogađa djecu, što posebno zabrinjava udruženja posvećena zaštiti dječjih prava.
Objavljivanje ove publikacije/ovog videa podržala je Ekumenska inicijativa žena, Hrvatska. Sadržaj publikacije/videa odražava isključivo stavove njihovih autora/-ica i ne predstavlja nužno i stavove EIŽ-a.
Ekumenska inicijativa žena sufinansira projekat “Unapređenje pravne i socijalne matrice za sprječavanje femicida i rodno zasnovanog nasilja”.
Sadržaj videa isključiva je odgovornost Udruženja “Dignitet” i Udruženja JaBiHEU i ne predstavlja nužno stav Ekumenske inicijative žena i Evropske unije u BiH.

Related Posts