Odredbe Zakona o radu („Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine“ broj: 26/16, 89/18 i 44/22) primjenjuju se na najveći broj radno aktivnog stanovništva na teritoriju Federacije BiH i isti se u svojoj primjeni odnosi na oba roda, te podrazumjeva ravnopravnu zastupljenost spolova, a korišten je kao vodilja kroz ovaj komentar.
Odredbom člana 1. Zakona o radu uređeno je zaključivanje ugovora o radu, radno vrijeme, plaće, prestanak ugovora o radu, ostvarivanja prave i obaveza iz radnog odnosa, zaključivanje kolektivnih ugovora, mirno rješavanje kolektivnih radnih sporova i druga pitanja iz radnog odnosa, ako drugim zakonom ili međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
Istim se sadržajno reguliraju individualna i kolektivna prava na radu i povodom rada, ostvarivanje prava na radu i u vezi sa radom, kao i zaštita prava na radu i u vezi sa radom.
Ostvarivanje prava i obaveza iz radnog odnosa u Zakonu o radu međusobno je uvezano sa različitim faktorima i to: međunarodnim radnim standardima, odnosno sa državnim zaštitnim zakonodavstvom, načelom jednakosti u mogućnostima ili tretmanu – pravo na nediskriminaciju, načelom dobrovoljnosti koja podrazumjeva slobodu rada, načelom autonomnog uređivanja prava na radu i u vezi sa radom, a oslonom na princip in favorem laboratoris (primjena povoljnijeg prava za radnika), kao i princip specijalnosti („ako drugim zakonom ili međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno“).
Različiti su međunarodno pravni standardi zaštite prava radnika, koji se kao takvi tretiraju kao univerzalni međunarodni radni standardi sadržani u konvencijama Međunarodne organizacije rada, čijom je ratifikacijom BiH obavezana da stvori uvjete za stvarnu primjenu utvrđenih konvencijskih normi, koja se manifestira kroz donošenje novih normi, usaglašavanja sa postojećim normama, kao i garantiranje zaštite minimuma prava kroz obaveznu primjenu ratificiranih međunarodnih standarda rada.
Domaće radno zakonodavstvo u već spomenutom Zakonu o radu se kod rješenja pojedinih članova rukovodilo releventnim konvencijama Međunarodne organizacije rada, odnosno utvrđenim sadržajem međunarodnih radnih standarda u pojedinim konvencijama.
Evropski radni standardi vezuju se za rješenja u akima Vijeća Evrope, kao i izvore pravnog sistema Evropske unije, a kao temeljni dokument Vijeća Evrope u području socijalnih prava, u koja se ubrajaju i radna prava, jeste Evropska socijalna povelja, koja je nakon ratifikacije, u primjeni na teritoriji BiH od 01.12.2008. godine. Shodno navedenom temeljnom dokumentu, BiH se obavezala na primjenu taksativno i konkretno navedenih odredbi prava iz lepeze socijalnih prava.
Stručni rad se može preuzeti na linku; Prava žena iz radnog odnosa