Vrijeme povedbe/realizacije projekta: 01.2021. – 30.06.2021.
Mjesto provedbe projekta: Mostar
Finacijska podrška: Projekt je podržan od strane Minsitarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNK-a.
Zahvaljujući finacijskoj podršci Ministarstva zdravstva rada i socijalne skrbi HNK-a, odobrenju i izdavanju saglasnosti Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a za provedbu projekta sa menadžmentom osnovnih i srednjim škola ostvarena je uspješna saradnja i provedba projektnih aktivnosti usmjerenih na osnaživanje i zaštitu djece od zlostavljanja putem društvenih medija.
Tim projekta u analizi i evaluaciji projektnih aktivnosti konstatuje da je realizacija projektom planiranih aktivnosti u potpunosti realizirana, čime su ostvareni svi postavljeni specifični ciljevi:
Tokom mjeseca februara i marta realizirana je edukacije za 186 učenika osnovnih i srednjih škola uzrasne dobi od 12 do 20 godina na području Mostara.
Cilj edukacije realizirane ovim projektom bio je osnaživanje djece ( učenika) u prepoznavanju vrste i oblika zlostavljanja na internetu, kao i njihovo osposobljavanje na polju zaštite u digitalnom svijetu. Učenici su također upoznati i s UN Konvencijom o pravima djece, dječjim pravima i njihovim odgovornostima u poštivanju navedenog dokumenta.
Edukacije su realizirane u tri osnovne i jednoj srednjoj školi.
Edukacije za učenike zbog epidemioloških okolnosti izazvanih virusom Covidom 19 realizirane su putem Zoom aplikacije, gdje je učenicima kroz dialog putem prezentacije i projekcije dokumentarnog filma o prevenciji internet nasilja sa jasnim porukama približena tematska cjelina. Unutar osnovnih škola – OŠ Mustafa Ejubović Šejh Jujo, JU Osnovna škola Blagaj ; Druga gimnazija Mostar; OS “Bijelo Polje” Potoci, Mostar edukacije su realiziran za razredna odjeljenja šestih, sedmih, osmih i devetih razreda. Edukacija je bila kombiniranog odjeljenskog karaktera i ista je unaprijed dogovorena s menadžmentom svake škole individualno, gdje su jasno precizirani datumi i vrijeme provedbe edukacije.
Ono što smatramo da je bitno naglasiti jeste da su određeni prosvjetni radnici osnovnih škola iskazali inicijativu za učešćem na edukaciji, što im je omogućeno. Tako da bilježimo da su pored učenika i roditelja u provedbi aktivnosti online edukacija za učenike sudjelovalo pet nastavnika i dva pedagoga. Trajanje edukacije je iznosilo dva školska časa, dakle jedan sat i trideset minuta..Ono što je jako bitno naglasiti jeste percepcija samih učenika o potrebi drugačijeg pristupa provedbi obrazovnih sadržaja kroz primjenu i projekciju dokumentarnih namjenskih filmova, prezentacija i životnih primjera, kao i poticanja razvoja kritičkom mišljenja u prijenosu znanja. Uočena je potreba za razgovorom na temu o vrstama vršnjačkog nasilja, osobito nasilja putem društvenih mreža, rizicima i načinim zaštite.
U osnovnoj školi Blagaj educirani su učenici od šestog do devetog razreda u dva odvojena termina, u trajanju po dva školska časa, edukacijom su educirana 43 učenika.
U Osnovnoj školi “Bijelo polje Potoci ”, Mostar – edukacijom i provedbom projektne aktivnosti su educirana 64 učenika osmih i devetih razreda
U Osnovnoj školi “Mustafa Ejubović Šejh Jujo”, Mostar – edukacijom su obuhvaćena 74 učenika osmih i devetih razreda. Na edukaciji su prisustvovala četiri nastavnika i pedagogica škole.
Zaključak:
Od projektom planiranih 150 djece i mladih učenika osnovnih škola direktno uključeni u program prevencije i edukacije o trgovini ljudima i sigurnom korištenju savremenih medija a sve sa ciljem upoznavanja i prepoznavanja svih prisutnih oblika zlostavljanja djece educirano 186 učenika. Čime je ciljna grupa osnažena da prepozna i prijavi slučajeve zlostavljanja I vrbovanja djece prvenstveno na području implementacije projekta.